• info@grafie.cz
  • 222 714 580

Vydáváme nová pracovní skripta „PDF pro grafiky a tiskaře“ a „Správa barev krok za krokem“

  • -

Vydáváme nová pracovní skripta „PDF pro grafiky a tiskaře“ a „Správa barev krok za krokem“

Nedostatek kvalitních aktuálních studijních materiálů týkajících se přípravy tiskových dat nás už nejednou v minulosti vedl k tomu, abychom vytvořili tiskovinu, která bude sloužit jako pracovní nástroj – manuál, pro každého, kdo chce připravit tisková data v souladu s tiskovými normami a možnostmi tiskáren. Naposledy tomu tak bylo s knihou „PDF/X-1a PDF/X-4“, která definovala pravidla nejlepší tehdejší praxe pro přípravu a předávání tiskových dat PDF/X a kterou jsme vydali v roce 2015. Ano, je tomu již 5 let a potřeba informace revidovat dala vzniknout těmto novým skriptům, a to hned na dvě témata: „PDF pro grafiky a tiskaře“ a „Správa barev krok za krokem“.

Skriptum „PDF pro grafiky a tiskaře“ shrnuje pravidla pro správnou přípravu PDF tak, aby je tiskové ripy dokázaly korektně zpracovat a následný tisk tak mohl bez problémů splnit očekávání zadavatelů. Vedle praktických postupů pro nejpoužívanější grafické aplikace obsahuje také souhrn základních informací o mezinárodních standardech pro výměnu tiskových dat PDF/X-1a, PDF/X-4, specifikacích GWG, standardu ISO 12647-7:2013 pro nátisk a řadu doporučení pro práci s písmem a textovými objekty, křivkovou grafikou, obrázky, přímými barvami i průhledností nebo pro testování workflow pomocí specializovaných nástrojů. Samostatné kapitoly jsou věnované používání aplikací Adobe Acrobat a Enfocus PitStop pro kontrolu a editaci souborů PDF. Tiskovina má rozsah 82 stran.

Krátké nahlédnutí do obsahu s názvy kapitol: Formát PDF a tiskové standardy, Základní pravidla pro tiskové PDF, Vytvoření PDF pro tiskovou produkci, Kontrola a oprava dat v Adobe Acrobat Pro, Kontroly a opravy dat v Enfocus PitStop Pro, Automatizace workflow PDF, Přílohy: Adobe PDF Print Engine (APPE), Tiskový RIP, Testovací sady

Skriptum  „Správa barev krok za krokem“ se věnuje správě barev, od pochopení základních principů, přes použití v aplikacích, až po praktické vytvoření vlastních ICC profilů. Získáte teoretické i praktické informace o problematice správy barev napříč polygrafickou výrobou od přípravy dat až po jejich realizaci tiskem. Tiskovina má rozsah 68 stran.

Krátké nahlédnutí do obsahu s názvy kapitol: Správa barev v tisku, Nastavení správy barev v grafických aplikacích Adobe, Práce s ICC profily v grafických aplikacích Adobe, Nastavení správy barev při vytváření PDF dat – Adobe InDesign, Grafické monitory, Praktická ukázka kalibrace monitoru pomocí programu i1Profiler od společnosti X-Rite, Vliv okolního osvětlení na vnímání barevnosti, Optické zjasňovače, Tiskové periferie, Tiskové ICC profily, Postup vytvoření ICC profilu tiskového stroje, Ověření barevnosti digitálního tisku a nátisku, Odchylky barevnosti, Přímé barvy – PANTONE, Přílohy: Tabulka platných norem – vybrané mezinárodní standardy pro grafický průmysl, Doporučené ICC profily tiskových podmínek CMYK, Princip funkce RIPu

Obě skripta je možné zakoupit v DTPobchodu v Karlíně již nyní.

Kateřina Dyková


Vyhledávání

Přihlášení k odběru Newsletteru

Přihlášením k odběru souhlasíte se zpracováním zadaných osobních údajů za účelem posílání Newsletteru.
Odběr Newsletteru můžete kdykoliv odhlásit posláním žádosti na na info@grafie.cz, nebo použitím odhlašovacího odkazu v zápatí každého Newsletteru.

Pro redaktory

Máte zájem o některou z nabízených služeb? Potřebujete další informace?