• info@grafie.cz
  • 222 714 580

Knižní vazby (3.díl) – Speciální měkké lepené vazby

Existují i netradiční, speciální a méně známé zvláštní typy měkkých lepených vazeb, které vycházejí z možností strojů, na kterých jsou vyráběny.

Švýcarská brožura
Tato měkká lepená vazba je určená zejména pro publikace s menším rozsahem, dodává knize elegantní vzhled a umožňuje její snadné rozevírání. Vyrábí se technologií lepené vazby za použití tavného nebo disperzního lepidla, přičemž hřbet knižního bloku je oblepen papírem, plátnem nebo speciálním textilním materiálem. Knižní blok je zavěšen do 2× rýhované obálky přilepením pouze ze zadní strany na strojích se speciální tryskou pro boční nanášení lepidla. Obálka bývá zhotovena z kartonu s vysokou plošnou hmotností, případně skládačkové lepenky, a bývá povrchově zušlechtěna laminováním, slepotiskem, horkou fóliovou ražbou apod. Mívá přední záložku rozšířenou až téměř ke hřbetu a potištěnou přední vnitřní stranu. Švýcarská měkká lepená vazba je vhodná zejména pro využití na luxusní katalogy, reklamní brožury a prospekty.

Finská brožura Otabind
Tato brožura má velmi blízko ke švýcarské vazbě. Rozdíl spočívá hlavně v tom, že obálka je ke knižnímu bloku přilepena z obou bočních stran. Mezi hřbetem knižního bloku a obálkou má tato brožura dutou část, takže obálka není přilepena ke hřbetu knižního bloku. Obálka je šestkrát rýhovaná, přičemž knižní blok je k obálce přilepen v pásech mezi první a druhou a mezi pátou a šestou rýhou. Z uvedených důvodů se proto tato brožura lépe otevírá než klasická lepená měkká vazba V2.

Finská brožura Tubebind
Hřbet knižního bloku je u tohoto typu měkké lepené vazby, stejně jako u vazby tuhé, opatřen dutinkou, která přesahuje obě strany hřbetové části mezi první a čtvrtou drážkou obálky, zajišťuje spojení knižního bloku s obálkou, a zároveň hřbetní část obálky zpevňuje. Dutinka je zhotovena z předem složeného papírového pásu potřebné šířky v přídavném zařízení. Knižní blok je po odfrézování nebo odříznutí hřbetních lomů archů slepen disperzním lepidlem včetně oblepení hřbetu. Po přilepení dutinky je knižní blok zavěšen do čtyřikrát rýhované obálky. Tento typ měkké lepené vazby se vyznačuje pružností zajišťující lepší rozevíratelnost knihy.

Brožura Hardcover
Tento typ lepené vazby představuje jakýsi přechod k tuhé papírové vazbě, přičemž si ale zachovává všechny typické vlastnosti měkké vazby. Blok je rovný, bez předsádky a kapitálku, listy jsou po odstranění hřbetních lomu složek slepeny disperzním lepidlem s oblepením hřbetu. Obálka je dvojitá, slepená v plochách přední a zadní strany, zhotovená z kartonu s vyšší plošnou hmotností. Okraje obálky přesahují knižní blok na straně proti hřbetu. Tuhost obálky, která připomíná knižní desky, umožňuje snadné a dokonalé otevírání knihy.

Brožura Flexcover
Tato vazba je obdobou předchozího typu Hardcover. Obálka je opět vytvořena ze slepovaných přířezů kartonu a je zhotovována na speciálních strojích na výrobu knižních desek. Také závěs knižního bloku je prováděn na lince. Zdokonaleným typem této vazby je tzv. Flexovazba, kterou popíšeme v samostatném pokračování.

Brožura Mohndruck
Tato brožura, jejíž označení vychází ze jména německé tiskárny Mohndruck, má také tužší kartonové desky s přečnívajícími okraji jako u tuhé vazby a volný hřbet. Karton na desky se ve speciálním stroji vysekává a lepí. Při zavěšování je lepidlo nanášeno na celou délku i šířku hřbetu až k drážkám na bocích obálky.

Autor: Ivan Doležal

Předchozí díl Další díl

Vyhledávání

Přihlášení k odběru Newsletteru

Přihlášením k odběru souhlasíte se zpracováním zadaných osobních údajů za účelem posílání Newsletteru.
Odběr Newsletteru můžete kdykoliv odhlásit posláním žádosti na na info@grafie.cz, nebo použitím odhlašovacího odkazu v zápatí každého Newsletteru.

Pro redaktory

Máte zájem o některou z nabízených služeb? Potřebujete další informace?