Finální podobu tiskového výstupu můžeme značně ovlivnit výběrem optimálního papíru pro konkrétní digitální technologii. Většina výrobců papíru spolupracuje s předními producenty tiskových technologií a renomovanými odborníky pro digitální tisk na vývoji nových produktů. Digitální aplikace nabízí vynikající potenciál pro nenatírané bezdřevé papíry. Na trhu je široká škála papírových produktů ve formátech pro profesionální digitální tisk, které splňují požadavky dnešních a budoucích aplikací koncových uživatelů. Náš trh má tendenci i v digitálním tisku používat konvenční materiál. Někteří spotřebitelé produkty určené pro digitální tisk přehlížejí, ale pro mnohé uživatele je papír optimalizovaný pro digitální technologie zárukou spolehlivosti, efektivity a především kvality. Tak jako se liší digitální tisková technologie od ofsetové, existuje rozdíl mezi výrobou a technickými specifikacemi papírů určených pro ofsetový nebo digitální tisk. Výrazné odlišnosti najdeme ve vlhkosti papíru, formaci vláken a v povrchové úpravě.
Ofsetový papír dosahuje obecně 50% relativní vlhkosti. Ofsetová papírová media mají nastavenou vyšší vlhkost, protože při potisku na ofsetovém zařízení se počítá se zvýšením jejich vlhkosti. Naopak papír optimalizovaný pro digitální tisk je vyroben s daleko nižší 30% relativní vlhkostí. Musí mít schopnost udržet rozměrovou stabilitu během vystavení vysokým stupňům teploty a tlaku (především elektrografický tisk se suchým tonerem). Vlákna ve hmotě papíru, jsou jako živé organismy a mají snahu měnit s obsahem vlhkosti svůj objem. Jakmile papír s vysokou vlhkostí projde zapékací jednotkou, okamžitě dochází ke snížení obsahu vody a smrštění jednotlivých vláken. Vysoká teplota snižuje obsah vody v papíru, způsobuje zvlnění a kroucení archů jak ve směru nebo napříč směru vláken, tak i diagonální kroucení. Pokud používáme papírový produkt s vyšší vlhkostí, často se setkáváme s horší průchodností digitálním tiskovým zařízením. Kroucení papíru vede k opakovaným zásekům a znesnadňuje duplexní tisk a následnou manipulaci při dokončování tiskových aplikací. S tímto parametrem souvisí také vodivost papíru, která je podmíněna mírou vlhkosti a soli. Příliš nízká vlhkost způsobuje vysokou hladinu statické elektřiny a archy se lepí k sobě a zasekávají v tiskovém zařízení. Pokud je vlhkost nastavena na vyšší úroveň, než je digitální technologií tolerováno, projeví se to na špatné kvalitě přenosu toneru na povrchu papíru. Dokonale řízená vodivost u papírů, které jsou vyrobené pro digitální tisk, zaručuje vysokou kvalitu tisku a bezproblémové podávání.
Formace archu
Dalším parametrem, který ovlivňuje finální vzhled digitální aplikace, je formace archu. Během výroby papíru pro digitální tisk se přidává celulóza vysoké kvality s maximálním důrazem na rovnoměrnou distribuci vláken. Směr vláken v ofsetových papírových mediích je náhodný a povrch archů není tolik jednotný jako u digitálních papírů. Nerovnoměrná distribuce ve hmotě ofsetového papíru způsobuje shluky vláken a mezery mezi nimi. Kvalita digitálně vytištěného obrazu na médiu, které je určené pro ofsetové aplikace, je špatná a dochází k takzvané skvrnitosti „mottling“. Prvotřídní formace archu, který je optimalizovaný pro digitální tisk, garantuje rovnoměrný přenos toneru a dokonalý tiskový výstup. Správná formace archu, tloušťka a směr vláken zajišťuje také ideální tuhost papíru, která zaručuje schopnost papírového produktu odolat námaze při konečné úpravě a rychlost zpracování finálního produktu.
U nenatíraných papírů je dalším důležitým parametrem v posuzování mezi ofsetovou a digitální kvalitou hladkost a povrchová úprava papíru. Papírová media optimalizovaná pro digitální tisk mají výrazně vyšší hladkost než papíry určené pro tisk ofsetovou technologií. Digitální papír má povrch speciálně upravený, více uzavřený a hladký, zatímco ofsetový papír se vyrábí se škrobovou povrchovou úpravou drsnější a více otevřenou. Povrchová pevnost musí být u papíru přiměřená, aby se zabránilo při tisku digitální technologií vytržení vláken, a proto u papírového media musí být povrch uzavřenější. Přesně nastavená hladkost archu u digitálních papírových produktů, je výsledkem přesných úrovní tlaku při strojovém kalandrování. Hladkost papíru zaručuje brilantní reprodukci a vynikající podávání do tiskového zařízení. Pokud papír nedosahuje požadovaných parametrů, dochází díky nerovnoměrnému profilu povrchu, ke špatné distribuci barev.
Výběrem vhodného papíru pro konkrétní tiskovou technologii, nezvyšujeme jenom kvalitu tiskoviny, ale také produktivitu tiskového zařízení.
Autor: Ivana Čapková