• info@grafie.cz
  • 222 714 580

Jak na Adobe InDesign (7. díl) – Pokročilé funkce v práci s textem

V sedmém dílu představení programu Adobe InDesign si ukážeme vybrané pokročilé funkce práce s textem, spadající pod souhrnné označení typografie.

Použití iniciál
Zajímavým a efektním prvkem při sazbě textu je iniciála. V původním významu se jedná o výrazně odlišené první písmeno textu na začátku stránky, kapitoly či odstavce. V provedení Adobe InDesign pak může být velikost zvýraznění rozšířena na více písmen či celé první slovo s možností výběru výšky zvýraznění, tedy kolik daný text zabere řádek obyčejného textu. K nastavení této funkce vyberte menu Okna – Text a tabulky – Odstavec, kde ve spodní části lze nastavit počet písmen a počet sloupců.

Je-li potřeba na znak iniciály aplikovat znakový styl, je možné zvolit Iniciály a vnořené styly z nabídky panelu Odstavec a pak vybrat znakový styl.

Nastavení prokladu
Mnohdy je nutností při sazbě použití prokladu (řádkování), což je svislý odstup mezi řádky textu. Proklad je možné měřit od účaří jednoho řádku textu k účaří řádku nad ním. Jeho nastavení lze provést tak, že po vybrání textu lze zvolit menu Okna – Text a tabulky – Znaky a změnit hodnotu prokladu.

Odrážky a číslování
Na seznam s odrážkami nebo číslovaný seznam narazí při své práci čas od času každý uživatel. Pro kratší texty lze řešit seznamy ručně, pro delší texty je pak výhodné nechat seznamy generovat automaticky.

Odrážky či číslování nelze měnit uživatelsky pomocí textového nástroje, ale pomocí kontextového menu. Pro rychlé použití funkce lze stisknout tlačítka Seznam s odrážkami nebo Číslovaný seznam v ovládacím panelu.

Plnohodnotný přístup k dostupným funkcím seznamů je přes menu Okna – Text a tabulky – Odstavec a menu Odrážky a číslování, kde lze nastavovat jak úrovně, formát či znakový styl, tak i měnit polohu odrážky nebo čísla.

Autor: PETR MATUŠKA, Amos Software


Vyhledávání

Přihlášení k odběru Newsletteru

Přihlášením k odběru souhlasíte se zpracováním zadaných osobních údajů za účelem posílání Newsletteru.
Odběr Newsletteru můžete kdykoliv odhlásit posláním žádosti na na info@grafie.cz, nebo použitím odhlašovacího odkazu v zápatí každého Newsletteru.

Pro redaktory

Máte zájem o některou z nabízených služeb? Potřebujete další informace?