• info@grafie.cz
  • 222 714 580

Jak na Adobe InDesign (6. díl) – Jednoznakové předložky

Šestý díl seriálu o aplikaci Adobe InDesign budeme věnovat doplňku, který má za úkol upravit chování textu v dokumentu tak, aby odpovídal českým či slovenským typografickým pravidlům.

Modul Jednoznakové předložky
Nejprve si řekněme, co znamená doplněk, zásuvný modul, plugin, aplikace Adobe InDesign či InCopy. Obecně se jedná o rozšíření nebo změnu funkčnosti programu, realizované vložením části software na místo k tomu určenému. Tato část software využívá rozhraní pro komunikaci s aplikací – API (Application programming interface) a vkládá se do programové složky Adobe do složky pojmenované Plug-Ins.

Je možné mít nainstalováno více doplňků najednou. Zásuvný modul Jednoznakové předložky je doplněk upravující chování textu, které není možné nastavit v běžných možnostech práce s textem v Adobe InDesign i v Adobe InCopy, protože se jedná o specifické nastavení platné pro česká, popřípadě slovenská typografická pravidla. Plugin umožňuje přetáhnout krátká slova z konců nebo začátků řádků tím, že zamění obyčejné mezery za speciální mezery, které jsou nerozdělitelné.

Mezi základní přednastavené vlastnosti patří nahrazení obyčejné mezery nerozdělitelnou mezerou za jednoznakovými předložkami a spojkami, za některými tituly a osloveními (např. p., dr.), tenkou mezerou před některými označeními jednotek (např. m, kg) a před znakem °, který následuje za číslicí, tenkou mezerou před znakem %, který následuje za číslicí, nerozdělitelnou mezerou před znakem %, který následuje za jiným znakem než číslicí a nerozdělitelnou mezerou za číslem, za kterým následuje další číslice (např. při oddělení tisíců v číslech). Tím ale možnost nastavení nekončí, modul umožňuje ruční konfiguraci chování, a to přes soubor Short Words.txt.

Možnosti instalace modulu
Zásuvný modul Jednoznakové předložky je k dispozici pro každou verzi Adobe InDesign/InCopy zvlášť, je třeba si před stažením pečlivě překontrolovat označení cílové verze programu. Aktuální verze modulu podporuje Adobe CC 2017 a instalační balíčky jsou připravené pro 32- nebo 64-bitové verze Microsoft Windows a pro Mac OS X. Samotná instalace spočívá v rozbalení balíčku a umístění obsahu do složky Plug-Ins a vytvořené podsložky Text CE. K plnohodnotnému zprovoznění je třeba registrovat zásuvný modul, před registrací je nutné v operačním systému Microsoft
Windows spustit InDesign/InCopy klepnutím pravým tlačítkem myši na ikonu InDesign a zvolením příkazu „Spustit jako správce“.

Použití modulu
Zásuvný modul je aktivní pouze v případě, že je v aplikaci otevřený dokument. Příkazem „Text > Jednoznakové předložky…“ – se vyvolá dialogové okno umožňující nastavit rozsah působnosti. Lze nahrazovat mezery ve vybraném textu, ve vybraném článku nebo ve všech článcích v dokumentu. Modul vyhledává v zadaném textu určená slova bez ohledu na velikost písmen (verzálky nebo minusky).

Autor: PETR MATUŠKA, Amos Software


Vyhledávání

Přihlášení k odběru Newsletteru

Přihlášením k odběru souhlasíte se zpracováním zadaných osobních údajů za účelem posílání Newsletteru.
Odběr Newsletteru můžete kdykoliv odhlásit posláním žádosti na na info@grafie.cz, nebo použitím odhlašovacího odkazu v zápatí každého Newsletteru.

Pro redaktory

Máte zájem o některou z nabízených služeb? Potřebujete další informace?