• info@grafie.cz
  • 222 714 580

Jak na Adobe InDesign (12. díl) – Správa písem Typekit (2/2)

V dalším díle našeho seriálu o aplikaci Adobe InDesign si ukážeme integraci a reálné použití fontů dostupných v službě Adobe Typekit.

Typekit Portfolio v Adobe InDesign
Předchozí díl jsme věnovali ukázce, jak nainstalovat nová písma pomocí webové služby Typekit, nyní si přiblížíme práci a správu fontů přímo integrovanou do aplikace Adobe InDesign. První viditelnou změnou je přidání tlačítka Přidat písma ze služby Typekit do menu Výběru fontů, které přesměruje uživatele na dříve popsanou webovou stránku s možností přidávat písma. Druhou změnou v Adobe InDesign je pak možnost rychlého filtru písem přidaných z Typekit, který po aktivaci vypíše pouze tato přidaná písma.

Chybějící písma při otevírání dokumentu
V mnoha případech otevření dokumentu z cizího zdroje se může zobrazit hláška o chybějících písmech. Toto dokáže zdržet zpracování dokumentu o desítky minut buď dohledáním správných fontů použitých, nebo nahrazením fontu jiným a kontrole celého dokumentu, zda nešlo k výrazným změnám v textu (přetek nebo posunutí textu do nesprávné polohy). I s tímto dokáže elegantně a hlavně rychle pomoci služba Typekit (tedy v případě, že ono chybějící písmo bylo použito právě z této služby).

Při otevření dokumentu vyskočí známé okno s chybějícími fonty a na pravé straně nahoře je buď tlačítko pro aktivaci – Zapnout službu Typekit, nebo oznámení Služba Typekit je zapnutá. První možnost se objeví často i tehdy, kdy je v aplikaci Adobe Creative Cloud služba aktivovaná, nezbývá než na toto tlačítko kliknout a překontrolovat nastavení. Pokud je vše v pořádku, zobrazí se informační hláška se zeleným  zatržením a na spodní části okna se zobrazí seznam chybějících písem s informací, zda je či není možno synchronizovat se službou Typekit. Po vybrání písem k synchronizaci stačí stisknout tlačítko Synch. písma, dojde k automatickému stažení a instalaci potřebných písem a následuje souhrnná tabulka s informací, zda se operace povedla a zda se v dokumentu stále nacházejí písma, které v počítači nejsou nainstalována. Po potvrzení tohoto okna se zobrazí dokument a v něm již použitá písma ze služby Typekit.

Odebrání písem ze služby Typekit

Zatím jsme se věnovali pouze možnostem, jak přidat písmo ze služby Typekit, nyní si předvedeme, jakým způsobem odebrat písmo, popřípadě zcela vypnout službu Typekit. Odebrání písma či jeho řezu se provádí opět ve webovém prohlížeči, na stránce služby Typekit, pod odkazem Synced fonts (synchronizované fonty) – https://typekit.com/account/synced_fonts, kde se zobrazí seznam použitých písem a u nich dvě možnosti – Manage (Správa) či Unsync (Odebrat z synchronizace). Odebrání tak lze provést stiskem tlačítka Unsync, dojde tím okamžitě k odebrání písma ze všech počítačů. Deaktivaci celé služby Typekit pak lze provést v aplikaci Adobe Creative Cloud.

Autor: PETR MATUŠKA, Amos Software


Vyhledávání

Přihlášení k odběru Newsletteru

Přihlášením k odběru souhlasíte se zpracováním zadaných osobních údajů za účelem posílání Newsletteru.
Odběr Newsletteru můžete kdykoliv odhlásit posláním žádosti na na info@grafie.cz, nebo použitím odhlašovacího odkazu v zápatí každého Newsletteru.

Pro redaktory

Máte zájem o některou z nabízených služeb? Potřebujete další informace?