• info@grafie.cz
  • 222 714 580

SRA2 formát pro digitální tisk

  • -

SRA2 formát pro digitální tisk

Tags : 

Standardy rozměrů papírů určených pro tisk jsou dány normou ISO 216, ta definuje tři třídy formátů papíru A, B a C, kdy základní řada je formát A (čistý formát tiskoviny), B je rozšiřující formát a C je určen pro obálky. Ve světě ofsetového tisku jsou nejčastěji používány formáty papírů A a B, kdy A je velikost výsledného produktu a B je papír, na který se tiskne. Dalo by se říci, že čím větší je papír, tím více tiskových archů formátu A se na něj vejde vyřadit. Aby se vešly všechny potřebné kontrolní škály, ořezové značky a soutiskové značky na arch je u ofsetového tisku používán formát B2 při tisku výsledného formátu A2. Plocha formátu B2 je o 40% větší než plocha výsledného produktu formátu A2. Takže pokud chceme vytisknout na ofsetu plakát formátu A2, tiskneme na formát B2, z kterého vyhodíme 40% materiálu.

V digitálním světě tisku jsou ale rozšířené formáty typu SRA. Standardně v případě laserového tonerového tisku je dnes jednoznačně nejrozšířenějším formátem formát SRA3, na který se vejde jak spadávka, tak i ořezové značky pro výsledný tisk formátu A3.

S nástupem nových produkčních inkoustových tiskových strojů, které svým výkonem a formáty konkurují ofsetovému tisku se stává standardem formát SRA2. Protože ani zde nejsou potřeba barevné kontrolní škály, může být formát papíru, na který se vejde čistý formát A2 výrazně menší než formát B2. Dokonce i všechny potřebné informace o archu, čárové kódy a QR kódy pro řízení řezaček a automatického zpracování archu se na formát SRA2 vejdou. S formátem SRA2 se budeme potkávat stále častěji. Důvodem je optimalizace digitálních strojů na tento formát, stejně tak i výrazně menší odpad při ořezu čistého formátu A2 a tedy i menší spotřeba papíru. Plocha papíru SRA2 je totiž jen o 15% větší než výsledný formát A2.


Vyhledávání

Přihlášení k odběru Newsletteru

Přihlášením k odběru souhlasíte se zpracováním zadaných osobních údajů za účelem posílání Newsletteru.
Odběr Newsletteru můžete kdykoliv odhlásit posláním žádosti na na info@grafie.cz, nebo použitím odhlašovacího odkazu v zápatí každého Newsletteru.

Pro redaktory

Máte zájem o některou z nabízených služeb? Potřebujete další informace?