• info@grafie.cz
  • 222 714 580

FOGRA 51 – nová reference barevnosti tisku na natírané materiály

  • -

FOGRA 51 – nová reference barevnosti tisku na natírané materiály

Tags : 

Koncem září minulého roku byly zveřejněny nové reference pro přípravu tiskových dat vycházející z normy ISO 12647-2:2013. Reference reprezentující barevnost ofsetového tisku na natíraný křídový papír je FOGRA 51, která nahradí dosud používanou referenci FOGRA 39. Podívejme se na důvody, proč dochází k této změně.

Stará reference FOGRA 39

FOGRA 39 a profil ISOcoated_v2_eci.icc byl v uplynulých letech jednoznačný standard barevnosti ofsetového tisku na natíraný křídový papír, který vycházel z tiskové normy ISO 12647-2:2007.

Proč tedy by mělo dojít ke změně reference, když ji všichni používáme?

Důvod je celkem jednoduchý, používáme ji, ale již delší dobu nám tak úplně nesedí certifikovaný nátisk s ofsetovým tiskem a digitálním produkčním tiskem a ani ten softproof na nakalibrovaném monitoru není tak přesný jak býval dříve. Proč? Největším důvodem jsou optické zjasňovače.

Optické zjasňovače

Optické zjasňovače jsou chemické látky, které jsou stále ve větší míře přimíchávány do papírů, ty se nám díky nim jeví výrazně bělejší, než ve skutečnosti jsou. Stará reference FOGRA 39 s optickými zjasňovači nepočítá a díky jejich stále většímu množství v tiskových materiálech dochází k barevným neshodám mezi nátiskem, softproofem a finálním tiskem.

FOGRA 51 a PSOcoated_v3.icc

FOGRA 51 popisuje aktuální stav ofsetového tisku na natíraný křídový papír mnohem přesněji než předchozí reference a díky tomu, je mnohem jednodušší dosáhnout barevné shody v celém tiskovém procesu od přípravy dat, přes nátisk až k digitálnímu nebo ofsetovému tisku.

Přínos nové normy a její nasazení v provozu

Nová reference FOGRA 51 a zní vycházející ICC profil PSOcoated_v3.icc jsou obrazem nové tiskové normy ISO 12647-2/2013, která výrazně zreálňuje současný stav tiskových strojů a hlavně materiálů v tisku používaných. Přináší přesnější shodu v celém polygrafickém procesu zpracování. Z našich praktických zkušeností s nasazením této normy u zákazníků vyplývá, že je to krok správným směrem. Rádi i Vám pomůžeme s nasazením nové reference pro váš certifikovaný digitální nátisk, produkční tisk nebo ofsetový tisk.

Jan Štor


Vyhledávání

Přihlášení k odběru Newsletteru

Přihlášením k odběru souhlasíte se zpracováním zadaných osobních údajů za účelem posílání Newsletteru.
Odběr Newsletteru můžete kdykoliv odhlásit posláním žádosti na na info@grafie.cz, nebo použitím odhlašovacího odkazu v zápatí každého Newsletteru.

Pro redaktory

Máte zájem o některou z nabízených služeb? Potřebujete další informace?