• info@grafie.cz
  • 222 714 580

Barevná shoda tisku s nátiskem

  • -

Barevná shoda tisku s nátiskem

Tags : 

V uplynulém roce jsme v rámci kalibrací a certifikací zavedli v různých tiskárnách normu ISO12647-2 s novou referencí FOGRA 51. Nejčastějším důvodem byl stále se zvětšující rozdíl mezi nátiskem a tiskem u staré reference FOGRA 39.

FOGRA 39 je hluboce zakořeněna v tiskovém průmyslu a její nahrazení je pozvolné. Jedním z hlavních důvodů pro přechod je právě rozdílnost nátisku s tiskem. Důvodem problémů u staré normy FOGRA 39 jsou optické zjasňovače, které jsou ve všech tiskových materiálech standardně obsaženy, zatímco FOGRA 39 s nimi nepočítá a pro nátisk podle této reference se dělá stále na materiály bez optických zjasňovačů, což poté zapříčiní, že výsledný nátisk je pak většinou žlutější než ofsetový nebo digitální tisk.

Nová FOGRA 51 s optickými zjasňovači počítá a pro nátisk se používají nové materiály, které obsahují optické zjasňovače (jsou bělejší, stejně jako ofsetové). Proto se vytisknuté barvy na nátiskovém a tiskovém materiálu chovají stejně a barevnost nátisku se mnohem více blíží reálnému ofsetovému a digitálnímu produkčnímu tisku, kde jsou optické zjasňovače v tiskových materiálech standardně. Nic, ale nefunguje samo o sobě. Vždy je potřeba dodržet i další podmínky, abyste mohli srovnávat barevnost výtisků z různých technologií tisku. Podmínkou je správné osvětlení, ideálně lightbox. Je také dobré si uvědomit to, že lidské oko reaguje na změny v barevnosti v různých barevných odstínech různě a změna v béžové barvě je určitě více vidět než stejně velká odchylka v modrých tónech. Velmi zajímavé z tohoto pohledu byly semináře FOCA, které jsme organizovali v tomto roce, a příští rok se chystá opětovné zařazení těchto velmi zajímavých seminářů, které se zaměřují na vnímání a hodnocení barevnosti z lidského pohledu.

Jan Štor – GRAFIE CZ


Vyhledávání

Přihlášení k odběru Newsletteru

Přihlášením k odběru souhlasíte se zpracováním zadaných osobních údajů za účelem posílání Newsletteru.
Odběr Newsletteru můžete kdykoliv odhlásit posláním žádosti na na info@grafie.cz, nebo použitím odhlašovacího odkazu v zápatí každého Newsletteru.

Pro redaktory

Máte zájem o některou z nabízených služeb? Potřebujete další informace?