• info@grafie.cz
  • 222 714 580

9th drupa Global Trends Report 2023

  • -

9th drupa Global Trends Report 2023

Tags : 

Zpráva o globálních trendech drupa, která byla zveřejněna v listopadu 2023, je jasným prohlášením o rostoucí důvěře téměř ve všech regionech a na všech trzích. Poskytovatelé tiskových služeb i dodavatelé předpovídají, že příští rok bude ještě lepší, než letošní rok 2023.

Devátý výzkum Global Trends, který letos na jaře provedly Printfuture (UK) a Wissler (CH) a do kterého se zapojilo více než 600 tiskáren a dodavatelů z expertního panelu drupa složených z vedoucích pracovníků s rozhodovací pravomocí. Globálně o 32 % více tiskáren a dodavatelů označilo ekonomickou situaci své společnosti za „dobrou“ ve srovnání s těmi, kteří ji uvedli jako „špatnou“. Mezi tiskárnami byly téměř všechny regiony a trhy na vzestupu než v roce 2019, tedy před pandemií Covid.

Richard Gray, provozní ředitel společnosti Printfuture, uvedl: „Ačkoli lze od obalových a funkčních tiskáren očekávat pozitivní předpovědi, potěšující byla rostoucí důvěra mezi komerčními a vydavatelskými tiskárnami.“ Zdá se, že komerční a vydavatelské tiskárny přečkaly nejhorší dopad digitalizace a začínají plánovat s větší jistotou.

Jak hodnotíte současnou ekonomickou situaci vaší společnosti? Jaká jsou vaše očekávání pro příštích 12 měsíců?

Vyšší ceny přinášejí větší důvěru

Zdroj takové důvěry na všech trzích je jasný z poskytnutých údajů o finanční výkonnosti. Celosvětově o 50 % více tiskáren ceny v roce 2023 zvýšilo, než je snížilo, po vzoru z minulého roku, kdy v předchozích sedmi letech ceny spíše klesaly. Následovaly lepší výnosy a marže. Tento trend byl na všech trzích, i když existovaly regionální rozdíly.

Digitální adaptace roste

Stálost archového ofsetového tisku na všech trzích je pozoruhodná, což se mezi tiskárnami obalů potvrzuje včetně se zvyšujícím objemem tisku pomocí flexa. Objem barevného tisku digitálního toneru zůstává lídrem mezi technologiemi digitálního tisku. Globálně roste digitální tisk. Tiskárny, které generovaly 26 % obratu v digitálu v roce 2014 těm vzrostl tento podíl na 29 % v roce 2023. Na první pohled jde jen o mírný růst. Různé průmyslové zdroje však ukazují, že objemy od roku 2014 výrazně vzrostly, i když se zdá, že míra digitálního přijetí se zpomaluje.

Jak byste zhodnotili svůj objem tisku v následujících technologiích za posledních 12 měsíců?

Dobré vyhlídky na investice

Kapitálové výdaje během Covidu klesly, loni se trochu zotavily a letos se zrychlily, když v roce 2023 investovalo o 27 % více tiskáren více než ti, kteří výdaje snížili; celosvětově lepší číslo než kterýkoli rok od roku 2017. Pro rok 2024 se očekává ještě vyšší míra investic ze strany tiskáren i dodavatelů. Obecně zůstávají technologie tisku a finišing nejoblíbenějšími cíli, přičemž celosvětově nejoblíbenějšími technologiemi jsou archový ofsetový ofset a digitální toner, ačkoli existují významné rozdíly podle trhu.

Silné prognózy růstu průmyslu musí být samozřejmě vyváženy přijetím ekonomických předpokladů s rizikem recese nebo alespoň nepříznivé inflace, které nyní převažuje nad dopadem pandemie a širokou škálou konkrétnějších regionálních socioekonomických problémů.

Sabine Geldermann, ředitelka drupa a Global Head Print Technologies na Messe Düsseldorf, uvedla: „Tiskárny a dodavatelé vědí, že musí inovovat, aby uspěli v dlouhodobém horizontu. Jsem přesvědčena, že drupa 2024 bude ideální příležitostí prozkoumat, jak nejlépe dosáhnout tohoto cíle.“

Zdroj: drupa Global Trends


Vyhledávání

Přihlášení k odběru Newsletteru

Přihlášením k odběru souhlasíte se zpracováním zadaných osobních údajů za účelem posílání Newsletteru.
Odběr Newsletteru můžete kdykoliv odhlásit posláním žádosti na na info@grafie.cz, nebo použitím odhlašovacího odkazu v zápatí každého Newsletteru.

Pro redaktory

Máte zájem o některou z nabízených služeb? Potřebujete další informace?