• info@grafie.cz
  • 222 714 580

Jak na tiskové rastry (9. díl) – Inkoustové tiskové technologie

V tomto díle se posuneme do oblasti inkoustových produkčních tiskových technologií a ukážeme si dva představitele, které využívají při reprodukci obrazu a textu inkoustové technologie. Jako představitele inkoustové technologie jsme tentokrát vybrali dva výtisky; jeden z tiskového stroje Océ JetStream 1000, a druhý „kus“, který byl vytištěn na stroji JetPress 720.

Océ JetStream 1000

Inkoustový digitální produkční tiskový stroj využívající technologie piezoelektrického inkoustového drop-on-demand tisku. Tisková síť je tvořena stochastickým rastrem, tj. kruhové tiskové body o stejné velikosti jsou generovány nepravidelně. Tvar jednotlivých kruhových bodů není na sledovaném výtisku pravidelný/ostrý. Projevil se vliv substrátu, na který je proveden tisk. Jeho povrch není tolik ošetřen proti vsakování a projevila se i jeho hladkost.

Fujifilm JetPress 720

Digitální inkoustový produkční tiskový stroj využívající piezo tiskové hlavy a pigmentové inkousty na vodní bázi. I tento produkční digitální tiskový stroj používá při reprodukci obrazu a textu stochastický, frekvenčně modulovaný tiskový rastr. Tvar jednotlivých kruhových bodů na sledovaném výtisku je pravidelný/ostrý. Jednotlivé tiskové body jsou velmi malé, ale i tak je jejich tvar pravidelný a ostrý. Při tisku plných tónů dochází k vytváření nepravidelných shluků těchto bodů.

Závěr

Skeny   jednotlivých   rastrů   představily   produkční   inkoustovou tiskovou technologii. Cílem nebylo porovnávat, ale ukázat a představit tuto technologii „zblízka”. Tiskové rastry ukázaly vliv použitého substrátu, který je potiskován. Cenově dostupnější substrát se projeví na kvalitě jednotlivých tiskových bodů, které jsou vlivem vysoké nasákavosti a jeho nerovnosti méně ostré. Naopak substrát s vyšší úrovní povrchového zušlechtění, například upravený pomocí technologie Primer (RPC), umožní vytvořit velmi kvalitní tiskový bod ve vysokém rozlišení.

Autor: Jaromír Hroch


Vyhledávání

Přihlášení k odběru Newsletteru

Přihlášením k odběru souhlasíte se zpracováním zadaných osobních údajů za účelem posílání Newsletteru.
Odběr Newsletteru můžete kdykoliv odhlásit posláním žádosti na na info@grafie.cz, nebo použitím odhlašovacího odkazu v zápatí každého Newsletteru.

Pro redaktory

Máte zájem o některou z nabízených služeb? Potřebujete další informace?