• info@grafie.cz
  • 222 714 580

Do nového roku s lepší barevností

  • 1

Do nového roku s lepší barevností

Tags : 

Již dlouhé roky se řeší, zda tisknout podle staré normy z níž vznikl ICC profil ISOCoated v2 neboli Fogra 39 nebo tisknout podle nové přesnější normy Fogra 51 tedy ICC profil PSO Coated v3.

Po období, kdy se jednalo o takřka neřešitelné dilema, neboť tiskárny říkaly, přejdeme na novou normu, až grafici začnou dodávat data v barevnosti Fogra51. V tu samou dobu, ale grafici říkali, budeme dělat data v barevnosti Fogra51, až tiskárny přejdou na tuto normu. Zdánlivě neřešitelný problém se zdá, že už má svého vítěze. Fogra 51 se již stává standardem u nových RIPů k digitálním strojům a digitální tiskaři zjišťují, že to funguje! Tedy, že při nastavení správy barev na Fogru 51 v aplikacích i na RIPech vidí na monitoru to, co vytisknou. Když se k tomu přidá i vlastní kalibrace tiskového stroje, tedy vytvoření tiskových profilů pro používané materiály, je barevnost tisků přesně podle očekávání grafiků.

Pokud máte více barevných produkčních strojů a děláte zakázky na obou strojích současně je to ta cesta, která vám umožní jednoduchou a barevně přesnou produkci, bez zbytečných přetisků zakázek kvůli reklamované barevnosti. A když budete mít začátkem nového roku více času, až hektické tiskařské období pomine, rád se s vámi na toto téma pobavím a navrhnu řešení.

Přeji Vám krásné a klidné vánoční svátky a mnoho štěstí, zdraví a úspěchů v roce 2019.

Jan Štor GRAFIE CZ (Jan.Stor@grafie.cz)


1 Comment

Marek Václavík

Prosinec 20, 2018at 3:47 pm

Sláva, to chce řádný přípitek!
FOGRA51 tisková data kontinuálně generuji a tvrdošíjně dodávám do tiskáren už cca 3 roky, tak rád slyším, že už (snad) nebudu u dodavatelů tisku za podivína a experimentátora … 🙂

Mimochodem, velmi by mne zajímal z pohledu použití vhodné barevné normy váš názor na aplikaci v segmentu velkoforátového inkjet tisku (různé technologie, tedy waterbased, solvent, UV, latex, …). Přinesla by FOGRA 51 i zde nějakou výhodu nebo zpřesnění shody barevnosti, anebo je to víceméně 50 na 50, případně naopak komplikace? I s ohledem na různost použitých materiálů (PVC vinyl fólie, PVC pěněné desky, alu-kompozitní desky, bannery, PP, PET, PE atd. atd.) a – dle mého – nezmapované parametry co se týče množství optických zjasňovačů a základní bělosti.

Díky a všem v GRAFIE CZ pohodové svátky a úspěšný rok 2019!

Vyhledávání

Kalkulace

Kakulace návratnosti
investice do automatizace

-

Přihlášení k odběru Newsletteru

Přihlášením k odběru souhlasíte se zpracováním zadaných osobních údajů za účelem posílání Newsletteru dle Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679, o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů a o zrušení směrnice 95/46/ES – obecné nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR).

Odběru Newsletteru můžete kdykoliv odhlásit posláním žádosti na na info@grafie.cz, nebo použitím odhlašovacího odkazu v zápatí každého Newsletteru.

Pro redaktory

Máte zájem o některou z nabízených služeb? Potřebujete další informace?